piątek, 4 lutego 2011

Jak wybrać narty dla siebie?

Jak wybrać narty dla siebie?

Autorem artykułu jest Agnieszka Peszek


Wybór odpowiednich nart nie jest rzeczą łatwą. Żeby zorbić to poprawnie należy uwzględnić kilka istotnych czynników- m.in. poziom zaawansowania.a

Tak jak w wielu podobnych sytuacjach najlepiej skorzystać z porady fachowca w sklepie czy w wypożyczalni. Jeśli z jakichkolwiek względów chcemy czy musimy zrobić to samodzielnie, to przy wyborze pary nart dla nas musimy uwzględnić kilka czynników.
Zacznijmy od naszego poziomu zaawansowania – jest on głównym kryterium, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze nart.
jak_wybrac_nart_2
Spróbujmy zaklasyfikować siebie do jednej z poniższych 3 grup i zobaczmy jakie rekomendacje z tym się wiążą.
1. Narciarz początkujący
Dopiero zaczynasz swoją przygodę z narciarstwem lub uprawiasz je już od jakiegoś czasu ale największą przyjemność sprawia Ci spokojna jazda po dobrze przygotowanych niebieskich trasach. Potrzebujesz nart rekreacyjnych, które są łatwe do prowadzenia i dają Ci poczucie bezpieczeństwa. Narty rekreacyjne łatwo skręcają i dobrze trzymają w średnio wymagającym terenie.
Rekomendacje:
Zacznij od rekreacyjnych modeli nart „all-mountain”Spróbuj rekreacyjnych modeli nart karwingowych jeśli lubisz „wycinać” skręty lub jeździsz po twardych, oblodzonych trasach
2. Narciarz średniozaawansowany
Spędziłaś lub spędziłeś już kilka sezonów na nartach, pracując samodzielnie lub z pomocą instruktora nad swoją techniką. Potrafisz dobrze kontrolować prędkość, z którą jeździsz; czujesz się pewnie na czerwonych trasach i łatwiejszych czarnych. Możesz już zacząć rozwijać umiejętności jazdy po stromych stokach, muldach i poza trasą. Potrzebujesz nart, które dobrze reagują na Twoje polecenia, mają dobre trzymanie krawędzi ale jednocześnie nadal wybaczają małe niedoskonałości techniczne.
Rekomendacje:
Masz do dyspozycji „średniozaawansowaną” część każdej półki nart zaczynając od nart karwingowych a na nartach off-piste kończąc.
dobr_nart_2
3. Narciarz-ekspert
Jesteś na szczycie hierarchii narciarskiej. Zjeżdżasz pewnie, szybko i agresywnie po najbardziej stromych i wymagających stokach. Lubisz ciąć na krawędziach z dużą prędkością po wyratrakowanych trasach i zsuwasz się miękko w dziewiczym puchu. Potrzebujesz wysokiej klasy, doskonale reagujących nart na odpowiadającym Ci poziomie.
Rekomendacje:
Możesz wybierać z górnych półek w każdym rodzaju nart – konkretny wybór zależy od Twoich preferencji: jazdy po trudnych przygotowanych trasach, jazdy w puchu, w snow-parku czy wszystkiego tego razem w ciągu jednego dnia.Twoje narty powinny być raczej zestawem 2-3 par nart, każdej doskonale dopasowanej do konkretnego rodzaju jazdy.
---
Andrzej Peszek
tekst pochodzi z książki "Narciarstwo, czyli jak poporawić technike i przygotować się fizycznie do sezonu"
wydawnictwo książek sportowych www.wydawnictwolandie.pl
portal dla ludzi aktywnych www.alpy.info.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz