niedziela, 6 lutego 2011

Popularne Ośrodki Narciarskie w Polsce – cz.2


Autorem artykułu jest Marcin KuchmaczDruga część artykułu opisującego znane ośrodki narciarskie w Polsce, krótka charakterystyka infrastruktury  dla miłośników białego szaleństwa.
1.Szczawnica – Palenica (Pieniny, woj. małopolskie) – ośrodek położony jest pomiędzy Pieninami a Beskidem Sądeckim, oferuje kilka godnych uznania, oświetlonych i dosnieżanych  tras narciarskich: najdłuższa ma 1,8 km długości a inna 1 km spełnia wymagania FIS. Nartostrady obsługują: nowoczesna kolej krzesełkowa oraz 4 wyciągi orczykowe. Dla snowboardzistów przygotowano snowpark na Szafranówce wyposażony w halfpipe o długości 100 m.

2.Szczyrk (Beskidy Zachodnie, woj. śląskie) – położony w dolinie pomiędzy Skrzycznem (1257 m.n.p.m.) a masywem Klimczoka, oferuje łącznie 35 km tras zjazdowych zorganizowanych w trzech miejscach: na Skrzycznem, na Małym Skrzycznem, na Hali Pośredniej. Skrzyczne stanowi początek dla 5 stoków o zróżnicowanym stopniu trudności (1 posiada homologację FIS, 2 o długości ponad 5 km), które obsługuje dwuetapowy wyciąg krzesełkowy. Na Małym Skrzycznem i na Hali Pośredniej znajdują się trasy dla amatorów oraz dla bardziej zaawansowanych (2 mają homologację FIS). Z pośród wszystkich nartostrad w Szczyrku 9 jest dodatkowo dośnieżanych a 2 oświetlone. Dla snowboardzistów przygotowano snowpark na Hali pośredniej.


3.Szklarska Poręba (Karkonosze, woj. dolnośląskie) – położona jest niedaleko Jeleniej Góry, oferuje 7 tras zjazdowych o zróżnicowanej skali trudności (najdłuższa trasa 4,4 km): 4 nartostrady są naśnieżane, 1 oświetlona, 1 spełnia wymogi FIS. Narciarzy na stokach obsługują:  6 wyciągów orczykowych, 1 krzesełkowy dwuodcinkowy. Ponadto w okolicy znajduje się wiele innych, mniejszych, doskonale przygotowanych tras zjazdowych.

4.Ustroń – Czantoria (Beskidy Zachodnie, woj. śląskie) – położona w dolinie Wisły, najbardziej znany w regionie Ośrodek Narciarski  Czantoria oferuje 2 trasy zjazdowe, z których 1 (1,9 km) ma homologację FIS i przeznaczona jest dla bardzo doświadczonych narciarzy oraz jest dośnieżana a w dolnej jej części znajduje się oświetlenie. Druga (2,6 km) jest łatwiejsza, niestety nie jest naśnieżana ani oświetlona. Stoki obsługiwane są przez wyciąg krzesełkowy na Czantorię oraz 3 wyciągi orczykowe.

5.Wierchomla (Beskidy, woj. małopolskie)– położona na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, 12 km na wschód od Piwnicznej. Ośrodek narciarski Wierchomla jest stosunkowo młody, zajmuje obszar ponad 200 ha, łączna długość tras to ok. 8 km. Wszystkie stoki mają zainstalowane armatki śnieżne a 5 z nich jest oświetlonych, obsługiwane są przez 9 wyciągów: 8 orczykowych, 2 czteroosobowe krzesełkowe – na wszystkich obowiązuje jeden karnet. Dla snowboardzistów nie przygotowano żadnych dodatkowych atrakcji ale szerokie trasy doskonale nadają się do jazdy na desce.

6.Wisła (Beskidy Zachodnie, woj. śląskie) – miejscowość położona na Śląsku Cieszyńskim. Ośrodek narciarski Rowienki położony w północno-zachodniej części miasteczka oferuje 3 trasy (dwie 450 m i jedna 400 m) o różnym stopniu trudności, wszystkie są dośnieżane, oświetlone, obsługiwane przez 2 wyciągi orczykowe i  1 „talerzyk”. Dla snowboardzistów przygotowano snowpark wyposażony: skocznię, 10 raili i boksów. Ośrodek narciarski Stożek to 3 stoki o różnym stopniu trudności, każdy z nich jest oświetlony oraz w razie potrzeby dośnieżany – jedna z tras jest przystosowana do rozgrywania zawodów w slalomie gigancie. Ponadto istniej tam przedszkole narciarskie – wydzielone, bezpieczne miejsce dla najmłodszych adeptów białego szaleństwa. Nartostrady obsługiwane są przez kolejkę krzesełkową, dwuosobową oraz 2 wyciągi orczykowe, na których obowiązuje jeden system karnetów. Dla snowboardzistów przygotowano snowpark wyposażony: 3 boksy, trapez, 3 raile. Ponadto w Wiśle można jeszcze skorzystać ze stacji narciarskiej na Soszowie oraz wielu innych prywatnych stoków i wyciągów.

7.Zakopane (Tatry, woj. małopolskie) – miasto położone u stóp Tatr zwane „Zimową stolicą Polski”. Stacja narciarska Kasprowy Wierch oferuje dwie główne trasy narciarskie prowadzące ze szczytu: pierwsza do Hali Gąsiennicowej (spełnia wymogi FIS, obsługiwana jest przez czteroosobowy wyciąg krzesełkowy), druga prowadzi do Kotła Goryczkowego (obsługiwana przez wyciąg krzesełkowy). Każda z w/w tras posiada odcinki dla zaawansowanych – w górnej części oraz łatwiejsze – w niższych partiach. Stacja narciarska na Nosalu oferuje 6 tras zjazdowych o zróżnicowanym stopniu trudności, wszystkie są dośnieżane oraz oświetlone (najdłuższa ma 650 m długości i jest przeznaczona dla bardziej doświadczonych, obsługiwana jest przez wyciąg krzesełkowy). Dla mniej doświadczonych przygotowano wersje skróconą o długości 450 m. Początkujący mogą skorzystać z pozostałych 4 stoków obsługiwanych przez wyciągi orczykowe. Obowiązuje jeden system karnetów w postaci karty magnetycznej. Na miejscu wypożyczalnia sprzętu oraz wykwalifikowani instruktorzy. Gubałówka na południowym zboczu oferuje 2 trasy narciarskie: pierwsza dla początkujących, obsługiwana przez 300 m wyciąg orczykowy, druga o długości 1,6 km – przeznaczona dla średniozaawansowanych (obie są oświetlone i w razie konieczności dośnieżane). Ponadto na pobliskiej Dolinie Szymoszkowej działają 2 stoki obsługiwane przez 2 wyciągi orczykowe i 1 talerzykowy. Dla snowboardzistów przygotowano na Polanie Gubałówka 100 m halfpipe z 2 m ścianami.

8.Zieleniec (Sudety, woj. dolnośląskie) – jest dzielnicą Dusznik-Zdroju i najbardziej znanym ośrodkiem narciarskim w Kotlinie Kłodzkiej oferującym aż 22 trasy o różnym stopniu trudności i łącznej długości ponad 9 km obsługiwanych przez: 1 wyciąg krzesełkowy i 21 orczykowych. Dodatkowo 5 stoków jest dośnieżanych a 9 oświetlonych.  Dla snowboardzistów przygotowano „Kamikaze Snowpark” wyposażony: 2 skocznie, funboks, rainbow, raile 6 m i 9 m oraz inne elementy.


---
    Marcin Kuchmacz
Aktywny Wypoczynek - wyszukiwarka


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz