piątek, 18 lutego 2011

Skoki spadochronowe – ekstremalne przeżycie


Autorem artykułu jest Pawu

W dzisiejszych czasach skoki spadochronowe są możliwe dla każdego. Poza kilkoma przeciwwskazaniami nie ma żadnych ograniczeń dla skaczących osób. Ponadto jest na rynku wiele firm oferujących tego rodzaju przeżycie. Czy warto?
Kto może skakać?
Praktycznie każdy człowiek może wykonywać skoki spadochronowe. Jest tylko kilka sytuacji, w których nie jest zalecane wykonywanie skoków, a są to:
- epilepsja,

- choroby serca,
- niewydolność układu oddechowego,
- masa ciała powyżej 120 kg.
W pozostałych przypadkach nie ma najmniejszego problemu. Oferta skoków tandemowych popularna na dzisiejszym rynku rozrywki pozwala na wykonanie skoku bez żadnego przygotowania. Zatem wystarczy, że jednego dnia pojawi się w głowie marzenie i już następnego może być zrealizowane.
Jakie skoki są ogólnodostępne?Najłatwiejsza możliwość wykonywania skoków spadochronowych to skoki w tandemie, które polegają na tym, że pod jednym spadochronem znajdują się dwie osoby: instruktor i „gość”. Są one ze sobą połączone bardzo bezpieczną uprzężą, która daje swobodę ruchów obojgu, a jednocześnie bardzo mocno ich ze sobą zespaja. Całą odpowiedzialność za „gościa” bierze na siebie instruktor. Nie ma najmniejszego problemu z wykonaniem skoku tandemowego – wystarczy tylko zamówić usługę, zapłacić (500-700 zł za skok) i pojawić się na umówionym lotnisku.
Druga dostępna dla niezrzeszonych w żadnym klubie czy organizacji ludzi możliwość wykonywania skoków (tym razem już samodzielnych) to tak zwane AFF (Accelerated FreeFall). Są to przyspieszone kursy wykonywania samodzielnych skoków z wysokości 4000 m. Jest to połączenie teorii z praktyką. W trakcie trwania kursu wykonywanych jest kilka skoków, przy których uczestniczy również instruktor (na osobnym spadochronie). Dopiero po zdaniu egzaminu były kursant może skakać z takich wysokości samodzielnie.
Skoki spadochronowe to wielkie przeżycie warte każdych pieniędzy. Duża konkurencja firm posiadających w swojej ofercie skoki działa jednak na korzyść wszystkich marzycieli, dla których jeszcze niedawno spełnienie tego marzenia było nieosiągalne.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Narty w Austrii


Autorem artykułu jest Piotr  SkiW tym artykul opisuję doline Gastein. Jest to ciekawy region narciarski, w którym znajduje się dużo tras narciarskich oraz wyciągów. Zapraszam do czytania.
Dziś opiszę region narciarski w dolinie Gastein.Znajduje się ona w kraju  salzburskim,dociera się do niej jadąc z Salzburga w kierunku  Villach,zjeżdżając z autostrady do St.Johann in Pongau,następnie  jedziemy w kierunku Kaprun-Zell am See.Po kilkunastu km skręcamy w lewo  na Bad Gastein i po przejechaniu przez tunel jesteśmy na miejscu.W  dolinie znajdują się 4 glówne ośrodki narciarskie.Pierwszą miejscowością  jest Dorfgastein,ciche spokojne miasteczko u stóp gór Fulseck i  Kreuzkogel,gdzie znajduje się 19 wyciągów i 80 km tras narciarskich, w  przeważającej większości wymagających.Ciekawostką jest fakt,że z dolnej  stacji kolejki w Dorfgastein możemy dostać się na drugą stronę góry i  zjechać aż do mieszczącej się tam miejscowości GroBarl.
   Drugą miejscowością jest Bad Hofgastein leżąca u stóp góry  Schlossalm.Z tego szczytu zjeżdża się najdłuższą trasą Alp Wschodnich  (liczącą 17 km) aż do dolnej stacji.Góra Schlossalm połączona jest  siecią wyciągów z następną górą Stubnerkogel,która leży powyżej 3  miejscowości Bad Gastein.Tutaj pasjonaci szybkości mogą na jednej z tras  zmierzyć sobie prędkość szusowania.W Bad Gastein jest jeszcze jeden  szczyt Graukogel,gdzie można zjechać 2-kilometrową czarną trasą słynnego  Toniego Sailera.Bad Hofgastein i Bad Gastein to w sumie ponad 100 km  tras i obsługujących je 25 wyciągów narciarskich.
   Ostatnim ośrodkiem jest przepięknie położony Sport Gastein leżący na  wysokości 1590 m n.p.m.Stąd gondolą można wyjechać aż na szczyt  Kreuzkogel (2686 m),skąd można szusując delektować się otaczającą nas  wspaniałą panoramą trzytysięcznych szczytów.
   Po trudach całodziennej jazdy narciarze mogą skorzystać z odnowy  biologicznej,w niewątpliwie wielce atrakcyjnych gorących termach  znajdujących się w Bad Gastein i Bad Hofgastein.
   Dolina Gastein ma ponad 200 km tras i  ok.50 wyciągów narciarskich,co  pozwala na urozmaicony,cudowny, tygodniowy wypoczynek we wspaniałej  scenerii i na b.dobrze przygotowanych trasach.

---
   
Więcej artykułów na stronie www.sportyiturystyka.blogspot.com


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Białe szaleństwo w Alpach

Autorem artykułu jest Piotr Ski

Wspaniały region narciarski Ski Amade( St.Johann-Alpendorf, Wagrain, Flachau). Więcej ciekawostek na temat tych wspaniałych okolic w poniższym artykule.
Bez względu na to - czy posiadasz rodzinę lub nie - powinieneś( powinnaś) zaliczyć wypad na narty do miejscowości Wagrain( Austria), leżącej przy autostradzie Salzburg - Villach. Dlaczego Wagrain? Gdyż tam, nie ruszając się z miejsca, możesz przemieszczać się tzw. huśtawką narciarską po rozlicznych, pięknych trasach narciarskich, aż do Flachau( z jednej strony) czy do St.Johann - Alpendorf( z drugiej strony).
St. Johann - Alpendorf posiada 14 wyciągów narciarskich( gondole, krzesełka, orczyki) i wiele wspaniałych tras o różnym stopniu trudności( także czarne). Ciekawostką jest, że jeden z wyciągów krzesełkowych wywozi narciarzy na szczyt z dwóch, przeciwległych stoków. Na górze narciarze wysiadają więc - z jednej kolejki - z dwóch przeciwnych kierunków. Cóż za widok!!! Znajdują się tu także ogródki zabawowe dla dzieci( jest ich kilka), duże figury ze śniegu, zrobione przez miejscowych artystów oraz kilka restauracji z tarasami widokowymi.
Z Alpendorfu docieramy na szczyt Grafenberg, u stóp którego leży miejscowość Wagrain. Na Grafenbergu możemy podziwiać olbrzymiego bałwana. Zjeżdżając na nartach dojedziemy aż do parkingu. Z Wagrain, patrząc w drugą stronę, możemy dotrzeć gondolą( 10-osobową) o wdzięcznej nazwie " Flying Mozart" na szczyt GrieBenkareck( 1991 m n.p.m.), skąd rozlicznymi, szerokimi trasami zjedziemy do Flachau, gdzie przy dolnej stacji kolejki możemy zrobić sobie zdjęcie przy posągu - pochodzącego stąd - świetnego,austriackiego narciarza Hermanna Maiera. Tutaj też spragnieni mocnych wrażeń mogą zjechać po trasie giganta( pomiar czasu) lub przejechać się po torze saneczkowym. W Flachau odbywają się też zawody PŚ w narciarstwie alpejskim na Weltcupstrecke( w tym roku był to nocny slalom kobiet). W rejonie Flachau - Wagrain jest aż 33 różnego rodzaju wyciągów o b.dużej przepustowości, a trasy( grubo ponad 100 km) są szerokie, bezpieczne, gdzie każdy narciarz znajdzie odpowiadające mu trasy.
Przyjedź tutaj, a przekonasz się, że SKI AMADE jest cudownym miejscem.
---
Więcej ciekawych oraz interesujących artykułów na moim blogu www.sportyiturystyka.blogspot.com
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl